GoldenEar Triton Three+: Štíhlé a přesto silné

GoldenEar Triton Three+: Štíhlé a přesto silné

Jak už sám název americké firmy signalizuje, při vývoji reproduktorových soustav se zakladatelé společnosti Golden Ear, Sandy Gross a Don Givogue, a jejich technický tým, včetně šéftechnika Boba Johnstona, řídili představou dokonalého poslechu, zkrátka „zlatýma ušima“.

Tyto představy se důsledně promítají do všech firemních produktů Triton série. Základním požadavkem při konstrukci bylo, aby reproduktorové soustavy „nehrály“, pouze reprodukovaly a „nepřekážely“, aby zaručovaly třírozměrný zvukový prostor. Přitom při vývoji reproduktorových soustav zůstávají u Golden Ear zdravě konzervativní a vedle aktuálních FFT měření stále používají klasickou velkoobjemovou bezdozvukovou („mrtvou“) komoru. Cílem detailního vývoje je neutrální reprodukce, to znamená samozřejmě vyrovnaná kmitočtová charakteristika, pevné basy a hedvábné vysoké kmitočty bez náznaků rezonancí, a to v celém dynamickém rozsahu.

Důsledně třípásmovky

Reproduktorové soustavy Golden Ear Triton Towers si nemůžete splést s konkurencí. Jejich originální design je nezaměnitelný. Soustavy Triton Tower mají tvar úzkého sloupku, který je pro větší stabilitu doplněn o rozšířenou základnu.

Všech pět modelů Triton Tower jsou třípásmové soustavy a z nich tři největší mají aktivní basovou část. Součástí hlubokotónové sekce, nebo spíše subwooferu, jsou hlubokotónové reproduktory, které jsou umístěny těsně pod středo a vysokotónovými systémy, takže se z akustického hlediska chovají jako kompaktní třípásmová soustava. Nejnižší kmitočty jsou vyzařovány pasivními zářiči umístěnými na bocích skříně soustavy. Hubokotónové reproduktory tvoří spolu s pasivními zářiči subwoofer, který je na rozdíl od zbývající části aktivní a je možné jej v relativně širokém rozsahu nezávisle regulovat.

Ozvučnice je v principu basreflexová, ale místo extrémně rozměrného nátrubku jsou použity právě pasivní zářiče. Nejnižší kmitočty jsou vyzařovány všesměrově, a tak umístění pasivních zářičů na bocích soustavy není na závadu, to že jsou zářiče těsně na spodní částí soustavy zjednodušuje jejich navázání na poslechovou místnost. Aktivní napájení subwooferové části mají na starosti výkonové zesilovače pracující ve třídě D a především DSP (Digital Signal Processor), který optimalizuje spektrální a dynamické korekce tak, aby reprodukce byla vyvážená, a přitom bezpečná pro hlubokotónový měnič a pasivní zářiče při vysokých poslechových hlasitostech a extrémně nízkých kmitočtech. Signál pro aktivní subwooferovou část je odvozen od signálu na nízkoimpedančních svorkách pro celou soustavu. Druhou možnost můžete využít při zapojení do systému domácího kina, kdy může být subwooferová část použita nezávisle, připojená linkovým nesymetrickým vstupem na cinch zásuvce. Přepnutí pro pasivní a aktivní zapojení subwooferu je automatické.


Obrázek

 

Nejmenší model s aktivním subwooferem

Reproduktorová soustava Triton Three+ je nejmenší z těch s aktivním subwooferem (rozměry šířka 17,8 cm, výška 111,8 cm a hloubka 33 cm, základna 29,2 x 41,3 cm). Je osazena jediným hlubokotónovým systémem podporovaným dvěma pasivními zářiči, jedním středotónovým a jedním vysokotónovým reproduktorem. Pro zachování štíhlosti ozvučnice mají basové reproduktory obdélníkový koš. Hlubokotónový reproduktor, použitý pro subwooferovou část má obdélníkový půdorys 5“x 9“ s oválnou membránou a spolupracuje se dvěma pasivními zářiči 6 a ¾“ x 8“. Vyšší modely mají použity dva nebo čtyři reproduktory a dva nebo čtyři větší pasivní zářiče.

Pasivní zářiče jsou umístěny symetricky proti sobě na bočních stěnách. Hlubokotónové reproduktory mají hliníkovou kmitací cívku o průměru 1,5“, navazující na pevnou laminovanou membránu vyrobenou z Nomexu (meta-aramidové vlákno). Membrána s velkou lineární výchylkou je poháněna magnetickým obvodem s vysokým sycením. Skříň soustavy je pouze o 12 mm širší, než je šířka hlubokotónového systému. Středotónový reproduktor má průměr 4 a ½“ a pevný koš, vyrobený jako tlakový odlitek. Ve středu membrány poháněné 1“ kmitací cívkou na Captonovém formeru je speciální hvězdicový difuzor. Posledním reproduktorem je vysokotónový systém High Velocity Folded Ribbon Tweeter s neodymovým magnetickým obvodem a plochou páskovou membránou. Membrána je z teplotně odolného extrémně tenkého filmu s naneseným meandrem kmitací cívky.

Čelní stěna reproduktoru spolu s předními pólovými nástavci tvoří krátký zvukovod. Předností tohoto principu je vysoká citlivost/účinnost, linearita v širokém dynamickém rozsahu, vysoký mezní kmitočet a konstantní impedance. Všechny tři měniče jsou umístěny na horním konci ozvučnice v pořadí středotónový, vysokotónový HVFR a hlubokotónový (vyšší modely mají zdvojeny středotónové systémy a s vysokotónovým systémem HVFR mezi nimi tvoří konfiguraci D‘Apollito).

Celek se chová jako kompaktní třípásmová soustava. Díky tvaru ozvučnice jsou v maximální možné míře potlačeny difrakce na hranách, a tak je zaručena spojitě vyrovnaná kmitočtová charakteristika. Zásadní výhodou Triton Three+ je možnost nezávislého ovládání aktivního subwooferu a jeho optimální vyzařování v závislosti na umístění Triton Three+ v poslechovém prostoru. Pokud bude soustava blízko stěny nebo dokonce v rohu místnosti je nutné na nízkých kmitočtech vyzařování potlačit oproti umístění ve volném prostoru, a to nezávislý aktivní subwoofer dokonale umožňuje.

Máte biamping ať chcete nebo ne

Nákupem Triton Three+ máte dokonce vyřešen problém s biamping zapojením. Externí stereofonní integrovaný nebo výkonový zesilovač, ke kterému jsou soustavy připojeny je výkonově zatěžován pouze od středních kmitočtů výš! O basy se stará vestavěný DSP a výkonový stupeň subwooferu.

Pro poslech byly soustavy Triton Three+ nainstalovány v akusticky zatlumenější poslechové místnosti studia VOIX a byly připojeny k integrovanému zesilovači Parasound Hint 6 (93.890 Kč) se schopností dodat výstupní výkon 2x 180 wattů do impedance 8 ohmů, takže k osmiohmovým soustavám naprosto bezproblémovému. Současně byl zesilovač využit jako zvuková karta propojená USB kabelem s počítačem MacBook pro 13“ Retina jako zdrojem signálu.

Pro testy používám téměř stejnou sestavu záznamů, u kterých znám jejich přednosti a slabiny a snáze se orientuji ve zvukovém projevu sledovaného zařízení (WAV a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs), Dave Brubeck, Concord On A Summer Night (1982), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Šostakovič 15. symfonie, Patricia Barber, Modern Cool, John Coltrane, Blue Train (1957) 192 kHz/24 bit, Bill Evans, Trio How My Heart Sings!, Arild Andersen, Mira, Steve Tibbets, The Fall Of Us All, Mike Oldfield, Tubulars Bells MQA 44,1 kHz/16 bit, Dire Straits, Brother in Arm MQA 44,1 kHz/16 bit).

Po krátkém laborování s nastavením subwooferu jsem se uklidnil a věnoval se samotnému poslechu. Od prvního okamžiku je reprodukce přesvědčivě kompaktní a rychlá. Konfigurace reproduktorů dává pocit téměř bodového zdroje. Díky tomu je prostorovost reprodukce neměnná a lokalizace jednotlivých nástrojů přesná a stabilní. Přes relativně malý basový reproduktor je basů dostatek, a to i těch nejnižších, jsou pevné a rychlé (nerozpatlané). Vokály jsou spojité neagresivní a nemění se ani při vyšší poslechové hlasitosti (citlivost soustav je 90 dB pro 1 W/na 8 ohmech, tedy reálná, ne pouze přepočtená!). Velký orchestr vyplní celý prostor okolo soustav a ty se z poslechové místnosti téměř vytratí. Přitom výšky jsou čisté, hladké bez náznaku jakékoliv rezonance nebo drsnosti, reproduktor HVFR je skutečně vynikající.

Shrnutí

Reproduktorové soustavy GoldenEar Triton Three+, přestože jsou nejmenší ze série s aktivním subwooferem, jsou skvělá volba především pro možnost optimalizovat jejich reprodukční vlastnosti i v akusticky a dispozičně kompromisnějším prostředí. Tam kde nejsou Three+ prostorově omezovány jsou dokonalé.

Pro doplnění technických údajů: kmitočtová charakteristika 21 Hz-35 kHz, doporučený výkon externího zesilovače 20-400 W, výkon vestavěného SW zesilovače 800 W, hmotnost jedné soustavy 20,4 kg a cena 83.180 Kč za pár.

Zdroj: HifiRoom.cz